آموزش ضخامت نویسی با خودکار – خط خودکاری با ضخامت

به دلیل زیبایی و کاربرد گسترده استفاده از خودکار که در نوشتار وجود دارد ، اغلب افراد تمایل دارند تا مراحل پیشرفته بتوانند به زیبایی هر چه بهتر خوشنویسی و ضخامت نویسی با خودکار دست پیدا کنند ، در این پست نکات مهم ضخامت نویسی با خودکار را آماده کرده ایم که با مطالعه دقیق آن میتوانید به پیشرفت خوبی در زیبانویسی برسید.

در ابتدا بهتر است به جای واژه ضخامت نویسی از واژه ظرافت نویسی استفاده کنیم و با صرف نظر کردن از ضخامت ها توجه خود را درگیر ظرافت کلمات و حروف نماییم چون زمانی ضخامت نویسی مشخص میشود که ما بتوانیم ظرافت‌ ها را به درستی اجرا کنیم.

اصول ضخامت نویسی

یکی از اصول خوشنویسی قوی و ضعیف نوشتن است که در این روش قسمت های ضخیم تر حروف و کلمات را محکم و قوی و قسمت های نازکتر را ضعیف می نامند و رعایت آن یکی از قواعد و علل زیبا نویسی و خط خوش می باشد. شما نیز در ضخامت نویسی سعی کنید ، این روش و قاعده ذکر شده را با استفاده از خودکار در نوشتار  پیاده کنید یعنی در اجرای حروف و کلمات بعضی از قسمت ها را ضخیم تر و بعضی دیگر را نازک تر بنویسید.

اصول ضخامت  نویسی با خودکار را برای شما لیست کرده ایم :
  1. ابزار ضخامت نویسی
  2. آشنایی با اصول اولیه خوش نویسی 
  3. تمرین و تجربه در ضخامت نویسی 

ابزار مورد نیاز برای ضخامت نویسی چیست ؟

۱٫خودکار ضخامت نویسی 

واضح است که ابزار اصلی برای ضخامت نویسی خودکار میباشد ، اما خیلی از افراد تصور میکنند باید حتما از نوع خاصی خودکار برای زیبانویسی استفاده کنند و یا اینکه در خودکاری که دارند تغییراتی ایجاد کنند تا مناسب نوشتن بشود . اما این تصور اشتباه است .
برای مثال اگر شما سه خودکار ۱، ۱٫۲ ، ۱٫۶ میلیمتری در اختیار داشته باشید ، با هر کدام از آنها میتوانید ضخامت نویسی با خودکار را تمرین کنید و درواقع نوشته ای با ضخامت های متفاوت داشته باشید. تنها این نکته مهم است که با هر خودکاری که می نویسید باید بر اساس اندازه خود خودکار تناسبات را رعایت کنید تا ضخامت ها بدرستی دیده شوند.

نکته : با داشتن انواع مختلف خودکار ، سه ضخامت متفاوت را میتوانید در نوشتار خود پیاده کنید و به ترتیب از نازک ترین به ضخیم ترین متغیر میشود.

زیردستی برای تمرین ضخامت نویسی

تهیه زیر دستی مناسب برای نوشتن فقط مختص ضخامت نویسی یا تمرین خوش نویسی نیست ، شما باید این نکته را بدانید که برای خوش خط بودن و زیبا نوشتن در هر کجا و در هر شرایطی که هستید، باید زیردستی مناسبی زیر کاغذ خود داشته باشید . نکته مهم دیگر این است که وقتی از زیر دستی اسنتفاده نمیکنید ، اگر فشار خودکارتان از حالت طبیعی بیشتر می شود باعث سوراخ شدن کاغذ میشود و از طرف دیگر زیردستی هم نباید آنقدر سفت نباشد که ضخامت نویسی با آن امکان‌پذیر نباشد.

کاغذ ضخامت نویسی با خودکار

همانطور که با هر نوع خودکار میتوانستیم ، ضخامت نویسی را تمرین کنیم ، کاغذ هم چنین شرایطی دارد و حتما لازم نیست شما به دنبال تهیه نوع خاصی کاغذ باشید تا بتوانید ضخامت نویسی را تمرین کنید و به طور کلی روی تمامی کاغذ های مخصوص نوشتن میتوانید خط خوش خود را با خودکارتان پیاده کنید ، اما اگر دوست دارید حرفه ای تر کار کنید ، بهتر است که  از کاغذ هایی که نازک ترند مثل کاغذهای پوستی و یا کاغذ دفاتر نقاشی که اصطلاحاً نسبت به سایر کاغذ ها دارای گرم پایین تری هستند و ضخامت بهتری را به نوشته میدهند ، استفاده کنید

نکته : هر کاغذی را که برای نوشتن انتخاب می کنید ابتدا روی آن با حالات مختلف عمودی و افقی بنویسید تا متوجه شوید با کدام حالت راحت تر هستید و ضخامت های نوشته شما بهتر و درست تر نمایان میشوند.

خودکار ضخامت نویسی

Leave a Comment